Ilość osób zapadających na choroby zawodowe jest coraz mniejsza. Instytut Medycyny Pracy, że w roku 2017 osób, które cierpiały ze względu na wykonywaną przez siebie pracę, było w naszym kraju około 2,2 tyś. Poniżej mówimy o tym, jakie są to choroby. Na co chorują Polacy?
Absolutnym numerem jeden jest pylica płuc. Dotyczy prawie jednej trzeciej pacjentów skarżących się na schorzenia ściśle powiązane z wykonywaną pracą. Na pylicę pracujemy długo, pracując w warunkach wydzielania szkodliwego pyłu, utrudniającego sprawną wymianę gazową w płucach. Osiadający w naczyniach włosowatych pył może doprowadzić do zwłóknienia płuc, czyli do nieodwracalnego upośledzenia ich funkcjonalności. W zależności od rozległości zwłóknienia, pylica może doprowadzić do zapalenia oskrzeli o charakterze przewlekłym, rozedmy płuc, tudzież do zjawiska zwanego sercem płucnym lub do niewydolności krążeniowo-oddechowej.
Choroby zakaźne i pasożytnicze
Kolejna duża grupa chorób ściśle powiązanych z funkcjonowaniem zawodowym to choroby pasożytnicze lub choroby o charakterze zakaźnym. Wszystkie mają jedną cechę wspólną: powodują je pasożyty lub inne mikroorganizmy, które atakują ludzkie ciało i rozmnażają się w nim. Kontakt z mikroorganizmami pasożytniczymi odbywa się w tym przypadku w pracy. Wśród chorób powstających na tym tle, najczęściej występują borelioza (atakująca leśników i weterynarzy) oraz zapalenie wątroby typu B lub C (dotyczą głównie pracowników służby zdrowia).
Problemy ze strunami głosowymi
Choroba zawodowa dotycząca nauczycieli i osób przeprowadzających szkolenia oraz osób, których głównym narzędziem pracy jest głos. Długotrwałe nadwyrężenie strun głosowych może powodować powstawanie guzków w ich strukturze. Guzki mogą przekształcić się w nowotwory. Osoby, które mają problemy z uszkodzeniem strun głosowych często cierpią na chrypkę oraz na obniżenie głosu.
Choroby układu nerwowego
Neuropatie powiązane z zaburzeniami czucia kończyn to również jedna z często spotykanych dolegliwości, z którymi trafiamy do lekarza specjalizacji medycyna pracy Kraków. Osoby z neuropatiami są nękane bólem lub z drugiej strony, z niepokojącym brakiem czucia w kończynach, szczególnie długich. Zdarza się, że regularnie odczuwają przechodzenie bardzo gwałtownych prądów po ciele. Na neuropatie cierpią osoby, które w trakcie długich lat pracy musieli wykonywać prace wymagające dużej siły podczas czynności manualnych. Jest to choroba krawcowych, osób spędzających długie godziny przy komputerze, a także osób, które w pracy spędzają sporo czasu w pozycji klęczącej.
No Replies to "Choroby zawodowe Polaków - na które najczęściej zapadamy"