Odpowiedni rozwój najmłodszych, to nie tylko kwestie fizyczne, intelektualne i psychiczne. To także rozwój sensoryczny, który ma wpływ na wszystkie te zagadnienia. Maluchy mają naturalną skłonność do badania najróżniejszych przedmiotów za pomocą wszystkich swoich zmysłów. Stanowi to bardzo dobrą stymulację dla mózgu, warto więc postawić na kreatywne zabawy z dzieckiem, które intensyfikują ten proces. Dobrym przykładem takich zajęć jest sensoplastyka.
Połączenie rozwoju z rozrywką
Tak można najkrócej odpowiedzieć na pytanie czym jest sensoplastyka. To metoda, która doskonale sprawdza się w wieku przedszkolnym, stanowiąc jednocześnie znakomitą zabawę. Dzieci niechętnie ograniczają swoją ekspresję aby uważać na kwestie zachowania czystości – swojej lub otoczenia. Sensoplastyka daje im pełnię możliwości, aby wyszaleć się w kontrolowanych warunkach. To zajęcia, z których nie muszą wychodzić czyste – mają pełną dowolność sposobów uwalniania kreatywności oraz doświadczania swoimi zmysłami kształtów, konsystencji, faktur, zapachów i barw, a także budowania nowych konstrukcji, malowania i poznawania form ekspresji.
Ilość materiałów stosowanych w tego typu zajęciach jest naprawdę ogromna – zarówno farby (dostosowane nie tylko do standardowego malowania, ale także do używania do tego różnych części ciała), substancje przypominające galaretę, żel, brokat, piasek, plastelinę i wiele innych. Za ich pomocą, własnoręcznie lub używając foremek, można tworzyć ciekawe kształty, a następnie łączyć je ze sobą w sposób, który jest ograniczony wyłącznie wyobraźnią dziecka. Niezwykle istotne jest bezpieczeństwo, dlatego używane substancje pozbawione są alergenów i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Placówki oświatowe oraz rodzice szukający wysokiej jakości materiałów, powinni postawić na sprawdzonych dostawców. Duży wybór tego typu produktów znajdą Państwo w sklepie Moje Bambino.
Sensoplastyka – dla kogo? Kiedy
Zajęcia są dobrym sposobem na zabawę rodzica z dzieckiem, ale także w grupach, np. przedszkolnych. Stanowi to sposób na integrację i nawiązanie pozytywnych relacji w grupie rówieśników.
Kreatywne zabawy z dzieckiem, w czasie których możliwe jest wyjście z utartych schematów postępowania, wpływają na rozwój sensoryczny, społeczny, ale także artystyczny – pobudzają do kreatywnego, abstrakcyjnego myślenia. Ponieważ sensoplastyka angażuje wiele zmysłów jednocześnie, wspiera rozwój neuronów w mózgu malucha, co poprawia jego zdolności intelektualne.
Specjaliści polecają ten rodzaj zajęć również dla dzieci, które cierpią na różnego rodzaju zahamowania w rozwoju sensorycznym – np. zaburzenia kinestezji.
No Replies to "Sensoplastyka dla przedszkolaków - kreatywne dziecko"