Wyrwanie się z błędnego koła alkoholizmu – jak to uczynić

Alkohol jest substancją ogólnodostępną i wiele osób korzysta z tej możliwości nie tylko okazjonalnie. Często bywa tak, że sięgamy po niego prawie codziennie, zaś wprowadzenie się w stan głębokiego upojenia nie jest rzadkością. Za każdym razem organizm woła więcej – uzależnia się. Mimo to spożywający alkohol wypiera możliwość uwikłania w nałóg twierdząc, że w każdej chwili może przestać pić, jeśli tylko zechce. Taki moment jednak nie następuje. Stąd alkoholizm nazywany jest chorobą zaprzeczeń.

Zagrożenia spowodowane nałogiem alkoholowym

Nałóg alkoholowy sieje spustoszenie w organizmie chorego, w jego życiu oraz w życiu innych ludzi z bliskiego otoczenia.

Podstawowe zagrożenia wyrastające z nałogu alkoholowego to:

  • choroby przewlekłe spowodowane wyniszczeniem narządów wewnętrznych
  • choroby psychiczne
  • przedwczesna utrata życia
  • marginalizacja społeczna chorego
  • odwrócenie się rodziny
  • pogorszenie sytuacji domowej spowodowane przemocą
  • współuzależnienie partnera/partnerki
  • zejście chorego na ścieżkę przestępczą
  • pogorszenie sytuacji ekonomicznej

Gdzie się udać, by ratować siebie i innych

Alkoholik musi przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że jest uwikłany w nałóg. Często przyczynia się do tego najbliższa rodzina. Wówczas wystarczy, aby udał się do poradni leczenia uzależnień i poddał się konsultacji lekarskiej. Po przejściu określonych badań przesiewowych, chory kierowany jest na psychoterapię indywidualnie do niego dopasowaną.

Wyjście na prostą z nałogu alkoholowego nie jest jednak łatwe. Często chory robi krok w tył podczas terapii, przełamuje stan trzeźwości. Wtedy swą pracę musi zacząć od nowa.

Aby wyrwać się z tego błędnego koła, utrzymać stan trzeźwości oraz kontynuować dalsze postępy w psychoterapii warto skorzystać z zabiegu zaszycia alkoholowego.

Wszywka alkoholowa to krótki zabieg polegający na podskórnym wszczepieniu określonej ilości tabletek zawierających substancję reagującą w negatywny sposób w zetknięciu z alkoholem. Pod groźbą utraty zdrowia i życia, chory przestaje sięgać po trunki, tym samym utrzymując stan trzeźwości. Dodatkowo nabiera awersji do alkoholu, co jeszcze bardziej wzmacnia jego motywację do niepicia.

No Replies to "Wyrwanie się z błędnego koła alkoholizmu - jak to uczynić"

    Leave a reply

    Your email address will not be published.