Jak często kalibruje się alkomaty

Alkomaty często kojarzą się z policjantami, którzy mogą nas poprosić o sprawdzenie stanu trzeźwości. Ale w ostatnich latach coraz większa liczba osób sięga po te urządzenia również na użytek prywatny. To bardzo dobra wiadomość. Oznacza to, że polscy kierowcy są odpowiedzialni i nie chcą narażać siebie ani innych. Posiadanie alkomatu wiąże się jednak z pewnym obowiązkiem. Urządzenie trzeba regularnie kalibrować. Jak często?

Na czym polega proces kalibracji

Kalibracja alkomatów to proces, który polega na dopasowaniu urządzeń do wzorcowych wartości. Odbywa się on w trybie serwisowym. Niestety, czujnik alkomatu z czasem ulega deregulacji. Sensor urządzenia zwyczajnie się zużywa, a jego właściwości ulegają zmianom. Należy więc ponownie skonfigurować go z oprogramowaniem. Nie istnieje alkomat, który nie potrzebowałby regularnej kalibracji. Każde urządzenie musi być poddawane przeglądom, aby dawało wiarygodne wyniki.

Jak często kalibrować alkomat

To zależy. Alkomaty bywają różne i zawsze należy zwracać uwagę na zalecenia producenta. Można oczekiwać, że droższe urządzenia będą potrzebować być kalibrowane nieco rzadziej. Ogólnie można przyjąć, że alkomaty półprzewodnikowe powinny być oddawane do serwisu co 6 miesięcy lub 200 pomiarów. Z kolei alkomaty elektrochemiczne należy oddać do kalibracji po okresie około 12 miesięcy lub po wykonaniu 500 pomiarów. Więcej informacji znajdziesz na: https://bean.pl/kalibracja-alkomatow/

Gdzie kalibrować swój alkomat

Niestety, kalibracja alkomatów to proces zbyt skomplikowany, by robić to w pojedynkę. Najlepiej oddać go do renomowanego serwisu, który się tym zajmie. A znaleźć można go na stronie Bean.pl. To firma, która zajmuje się sprzedażą i serwisem tych urządzeń. Na jej stronie umieszczona została lista autoryzowanych punktów na terenie całej Polski. Po każdej kalibracji klient uzyskuje stosowany certyfikat, potwierdzający wykonanie usługi. Można także liczyć na 3-miesięczną gwarancję. Warto pamiętać, że samo sprawdzenie alkomatu jest bezpłatne. Warto więc podejść do wybranego punktu w razie jakichkolwiek wątpliwości co do działania urządzenia.

Kalibracja alkomatów to proces, bez którego nie można liczyć na wiarygodne i rzetelne wyniki. Nie ważne, czy urządzenie jest wykorzystywane do celów zawodowych czy prywatnych, ani jak często jest użytkowane. Każdy sensor zużywa się. Dlatego od czasu do czasu trzeba alkomat oddać do przeglądu. Na szczęście wizyta w serwisie wymaga jest jedynie raz na kilka miesięcy. Należy jednak o niej pamiętać. W innym razie, wyniki nie mogą być wiarygodne.

No Replies to "Jak często kalibruje się alkomaty"

    Leave a reply

    Your email address will not be published.