Okna plastikowe a wilgoć w domu

Ten scenariusz znają wszyscy: zakładamy okna plastikowe w całym domu licząc na zwiększenie jego izolacyjności termicznej. Zamykamy je szczelnie, podgrzewamy kaloryfery i cieszymy się większym komfortem cieplnym. Niedługo po tym jednak, na ścianach pojawiają się charakterystyczne ślady świadczące o tym, że w pomieszczeniach gromadzi się wilgoć.

Dlaczego po instalacji okien plastikowych w pomieszczeniach gromadzi się wilgoć

Zjawisko to spowodowane jest nie tyle jakością samych okien, co jest zbiegiem kilku czynników. Po pierwsze, pomieszczenia, w których zamontowano okna Trójmiasto PVC nagle tracą naturalną wentylację. Powietrze nie krąży między środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem naszego domu. Konsekwencją tego jest zatrzymywanie wilgoci w środku. Po drugie, szwankować może nieprawidłowo wykonana izolacja styku okna z murem. Problem może pogłębiać się, jeśli dodatkowo nie zadbano o odpowiednie ocieplenie strefy znajdującej się tuż pod parapetami. Gdy do wszystkiego dołożymy niewystarczające ocieplenie samych murów, kłopoty gotowe.

Nadmierne zawilgocenie groźne szczególnie zimą

Nadmierne zawilgocenie dokucza nam szczególnie zimą, gdy różnica temperatury powietrza między wnętrzem domu a środowiskiem zewnętrznym jest największa. Zawilgocenie domu może znacząco obniżyć jakość życia mieszkańców. Na ścianach pojawia się grzyb, a w powietrzu krążą niebezpieczne alergeny i substancje toksyczne.

Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania z oknami plastikowymi

Co zrobić? Działać trzeba natychmiast. Po pierwsze, konieczne jest zainstalowanie wentylacji. W domach, które nie są dostosowane do funkcjonowania tego typu instalacji, warto zainwestować w wywietrzniki. Latem warto natomiast zweryfikować, jak wygląda połączenie okna z murami oraz znaleźć mostki ciepła, przez które ciepło ucieka w nadmiarze na zewnątrz. Odnalezione ubytki można zafugować zwykłą masą uszczelniającą. Należy używać wówczas materiałów paroszczelnych od zewnątrz, a od środka: materiałów paroprzepuszczalnych.

Okna nie powinny być zbyt szczelne

Na koniec pamiętajmy też: w pomieszczeniach, w których wentylacja opiera się głównie o system grawitacyjny, okna nie mogą być nigdy w stu procentach szczelne. Gdy para wodna i ciepłe powietrze nie znajduje ujścia przez szpary w oknach, wówczas może dojść do kondensacji wilgoci. Dotyczy to szczególnie pomieszczeń znajdujących się w górnych kondygnacjach budynków. Na szczęście, każdy porządny producent okien PCV wyposaża swoje produkty w system mikrowentylacji, która polega na zwalnianiu maksymalnego nacisku na uszczelkę.

No Replies to "Okna plastikowe a wilgoć w domu"

    Leave a reply

    Your email address will not be published.