Kredyty frankowe to nic innego jak zaciągnięcie zobowiązania w postaci kredytu hipotetycznego we frankach szwajcarskich, a więc w walucie innej niż polski złoty. Było to popularne rozwiązanie wśród wielu osób z uwagi na to, że kredyt ten był tańszy, a poprzez to łatwiej było go zaciągnąć.
Początkiem kłopotów dla osób z zobowiązaniem kredytu frankowego jest tak zwany „czarny czwartek”, kiedy to znacząco wzrósł kurs franka szwajcarskiego. Wyższy poziom waluty szwajcarskiej spowodował gwałtowny wzrost kwot zaciągniętych kredytów. Bezpośrednim skutkiem tego zdarzenia jest po prostu wzrost miesięcznych rat danego kredytu. Mimo tego pechowego dla wielu osób dnia, już przed nim pojawiało się wiele rekomendacji, które wskazywały na funkcjonowanie kredytów oraz na ogromne ryzyko związane z ich zaciąganiem.
Jakie są możliwości dla kredytobiorców?
Konsumenci, którzy są związani umowami kredytowymi w frankach szwajcarskich, mają prawo do dochodzenia na drodze sądowej swoich roszczeń o:
- stwierdzenie nieważności umowy kredytowej,
- tak zwane „odfrankowienie” umowy, a poprzez to dochodzenie zwrotu niezasadnie pobranych przez banki nadpłaconych rat,
- zwrot nienależnie pobranych składek, które zostały uiszczone na poczet ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.
Temat kredytów frankowych był wielokrotnie poruszany w mediach, a w ubiegłych latach Sądy orzekały nieco na korzyść frankowiczów. Przełomowym momentem było wydanie wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości, po którym wiele osób z zadłużeniem wystąpiło do Sądu w celu walki o swoje prawa, wciąż poszukując nowych rozwiązań i możliwości, by zmniejszyć swoje obciążenie.
No Replies to "Kredyty frankowe, czyli podstawowe informacje oraz możliwości kredytobiorców"