Rodzaje i układanie kostki brukowej

Kostka brukowa elegancko wygląda jako ścieżka prowadząca do domku bądź ozdoba okalająca naszą zabudowę. Rzadko słyszy się by ktoś samodzielnie podszedł do tej kwestii, bez pomocy fachowców. Z tego też powodu, że zadanie to nie należy do najprostszych.

Nie ma w tym więc nic dziwnego, że osoby decydujące się na takie podłoże dość często zatrudniają specjalistów do tej pracy. Ta opcja jest bardzo opłacalna i pewna, gdy sami mamy świadomość swoich niezbyt pokaźnych umiejętności budowniczych. Mimo wszystko układanie kostki brukowej może być również zadaniem dla laików, ponieważ jedyne co do tego potrzeba to dobre obeznanie z tematem i odpowiedni sprzęt. Pierwszym etapem jest wykonanie projektu budowy, który uwzględni materiały oraz ile się ich zużyje. W tej kwestii też jeśli ktoś nie jest pewien swoich zdolności, może zgłosić się do odpowiednich firm, które za opłatą zajmą się tym tematem.

POLECAMY: kostka brukowa Kraków – MK BRUK

Rodzaje kostki brukowej – to jest kolejne zagadnienie, przy którym powinno się zastanowić. Nie liczy się tylko kolor, ale i faktura materiału oraz wielkość. Wylicza się z rodzajów m.in. kostkę tarasową, ogrodową, brukową strukturalną, brukową płukaną, brukową gładką czy brukową postarzaną. W temacie narzędzi, zainteresowana osoba powinna zaopatrzyć się w zagęszczarkę, a w przypadku cięższych płyt przyda się chwytak podciśnieniowy, który można zawsze wypożyczyć. Przyda się także metr do mierzenia, a przy tym grabie, poziomica czy szpadel.

Samo układanie kostki brukowej składa się z kilku etapów, które składają się z wytyczenia odpowiedniej do tego zadania nawierzchni. Następnie dochodzi do profilowania terenu, podbudowy pod kostkę brukową, obrzegowania (czyli wykończenia nawierzchni), podsypania pod kostkę, układanie jej, spoinowanie oraz zagęszczenia nawierzchni z kostki brukowej.

Po tych etapach nawierzchnia jest już gotowa. Zadanie nie wydaje się najtrudniejsze, ale na pewno może przysporzyć problemów dla początkujących, dlatego zaleca się wynajęcie fachowców bądź konsultację ze specjalistami, którzy posłużą radą w tej kwestii.

No Replies to "Rodzaje i układanie kostki brukowej"

    Leave a reply

    Your email address will not be published.