Styl industrialny na dobrą sprawą zawdzięczamy nowojorskim artystom takim jak Andy Warhol. To właśnie oni w latach 50-tych ubiegłego wieku adaptowali poprzemysłowe budynki na swoje pracownice. Działo się to w Soho, Brooklynie – dzielnicach Nowego Jorku, pełnych opustoszałych budynków. Poprzemysłowe hale produkcyjne dają ogromne możliwości aranżacyjne.
Styl industrialny w polskich warunkach – jak to wygląda
Pytanie jednak brzmi czy w polskich warunkach możliwe jest zastosowanie stylu industrialnego we wnętrzach? Upadek PRL-u, bankructwo państwowych fabryk sprawiły, że w wielu polskich miastach wciąż straszą opuszczone poprzemysłowe budynki. Wielu spośród nich została zrównana z ziemią. Często też ich stan nie pozwala na pełną modernizację. Niewątpliwym walorem wielu pośród nich jest bez wątpienia atrakcyjne położenie. Na przestrzeni ostatnich 30 lat polskie miasta znacznie poszerzyły swoje granice. Wchłonęły niegdysiejsze dzielnice przemysłowe. Dzisiaj są doskonale skomunikowane z centrum. Jak więc urządzić wnętrze w tym z stylu?
Cechy charakterystyczne stylu industrialnego
Dominującą cechą stylu industrialnego jest przestrzeń. Ogromne, pełne światła wnętrza to, to co wyróżnia styl industrialny. Przy adaptacji starego poprzemysłowego budynku na cele mieszkalne lepiej jednak skorzystać z pomocy profesjonalisty. Architekt wnętrz z Warszawy posiada bowiem odpowiednią wiedzę, która pozwala mu ocenić to czy dany budynek nadaje się do adaptacji na cele mieszkalne. Niekiedy bowiem remont i przystosowanie poprzemysłowego budynku może być całkowicie nieopłacalne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by styl industrialny zastosować w tradycyjnym domu czy mieszkaniu.
Beton, stal, miedź
Nad wyborem tego stylu warto zastanowić się jeszcze na etapie budowy. Wykończenie wnętrza w tym stylu będzie o wiele prostsze. We wnętrzach industrialnych elementy konstrukcyjne jak stalowe belki konstrukcyjne, ceglane ściany, betonowe ściany czy podłogi są jak najbardziej pożądane. Co z wyposażeniem? Najlepiej postawić na nowoczesne, proste w swej formie meble. Geometryczne kształty są jak najbardziej mile widziane. Do tego należy zastanowić się nad odpowiednią kolorystyką. Szarości, biel, czerń, miedź – na tym trzeba oprzeć stylistykę industrialnych wnętrz. Niezmiernie ważną rolę odgrywa ponadto oświetlenie. Warto postawić na miedziane lampy oraz proste abażury tworzone z metalowych, czarnych geometrycznych form. Sama żarówka w stylu edisonowskim również będzie tworzyć odpowiedni klimat.
No Replies to "Styl industrialny nowojorskiej bohemy artystycznej"