Endoproteza kolana – częściowa lub całkowita wymiana uszkodzonego stawu

Przy dotkliwym bólu kolana i poważnego ograniczenia sprawności w wyniku urazu, choroby zwyrodnieniowej lub reumatoidalnego zapalenia stawów, lekarz może zalecić operację wymiany stawu kolanowego. Najczęściej stosowaną metodą jest całkowita wymiana, ale są sytuacje, kiedy już częściowa endoproteza kolana przyniesie ulgę w bólu i pozwoli na swobodne poruszanie się. 

Rodzaje endoprotez kolana i ich elementy 

Praca stawu kolanowego w zasadzie polega na zginaniu i prostowaniu. Zdrowy staw pozwala na poruszanie podudziem do przodu i tyłu oraz obracać nogę do wewnątrz i na zewnątrz. Nowoczesne projekty implantów idealnie odwzorowują ruchy stawu kolanowego i są zaprojektowane w sposób który pozwala na wykorzystanie więzadeł własnych lub też je zastąpić. 

Aby dobrać właściwą endoprotezę kolana, potrzebna jest wiedza na temat wieku pacjenta, masy ciała, poziomu aktywności oraz ogólnego stanu zdrowia. Podczas zabiegu całkowitej wymiany stawu można wymienić takie elementy jak:

  • dalszy koniec kości udowej
  • górną powierzchnię kości piszczelowej
  • tylną powierzchnię rzepki

Części zastępujące są wykonane w sposób, który zagwarantuje swobodę ruchów.

Z czego wykonane są implanty i jakie są kryteria danych materiałów

Protezy wykonuje się z połączenia metalu z tworzywem sztucznym, ściśle przylegającym, dzięki temu zapewniają one mniejsze zużycie materiału. Metalowe elementy implantów wykonywane są z tytanu lub stopów kobaltowo-chromowych, natomiast tworzywo sztuczne wykonane jest z poliuretanu. W zależności od wybranej protezy, ich waga nie przekracza pięciuset gram.

Aby proteza spełniała swoje zadanie, musi być kompatybilna, by nie doszło do odrzucenia jej przez organizm, powinna wiernie odwzorowywać te elementy, które ma zastąpić, być silna i elastyczna, by móc bez problemu poruszać kończyną, w której ją umieszczono.  

Jaka jest żywotność endoprotezy kolana

Podobnie jak w przypadku naturalnego stawu, także i endoproteza kolana ulega zużyciu. W zależności od stanu zdrowia, masy ciała oraz aktywności ich żywotność i skuteczność może ulec pogorszeniu. Wówczas może być konieczna kolejna operacja zwana rewizją stawu kolanowego.

 

No Replies to "Endoproteza kolana - częściowa lub całkowita wymiana uszkodzonego stawu"

    Leave a reply

    Your email address will not be published.