Kłopot z zasychającą głowicą drukarki może skutecznie wyprowadzić użytkownika z równowagi. Na szczęście można skutecznie temu zapobiegać.
Efektywne zapobieganie zasychaniu głowicy polega na uruchamianiu drukarki co najmniej raz na 2 tygodnie. Wystarczy wydruk jednej strony co 14 dni, aby uniknąć przykrego i kosztownego problemu. Sekret skuteczności tej metody tkwi w tym, że drukarka po każdym uruchomieniu może uruchomić czyszczenie dysz.
Co robić w sytuacji awaryjnej?
Gdy użytkownik drukarki planuje wyjazd na ponad 2 tygodnie może wypróbować inną metodę przeciwdziałania zasychaniu głowicy. Polega ona na wyjęciu głowicy drukującej lub kaset z drukarki i schowanie w folii lub innym opakowaniu – tak zabezpieczone materiały trzeba umieścić w lodówce. Nie powinno się układać ich w polietylenowych, albo mikrotenowych torebkach, ponieważ tego rodzaju materiału mogą przylgnąć do dysz. Wtedy atrament wycieknie do torebki. Najgorzej jest w przypadku trójkolorowych tuszów – wówczas istnieje ryzyko zmieszania się kolorów. Taki wkład nie jest przydatny do użytku.
Jak sprawdzić, czy głowica jest zaschnięta?
Objawem zaschniętej głowicy jest niewyraźny druk lub zupełny brak wydruku – do odbiornika trafiają czyste kartki, albo tylko lekko zabrudzone. Jednocześnie drukarka nie informuje o tym, że poziom tuszu jest niski. Możesz sprawdzić, czy głowica jest zaschnięta – wystarczy przyłożyć do dyszy papierową chusteczke. Jeżeli nie pojawią się na niej plamy atramentu, tusz zasechł.
Zestaw do napełniania i oczyszczanie kasety drukowej
W sieci można znaleźć informacje na temat radzenia sobie z zaschniętą głowicą. Najczęściej zalecaną metodą jest stosowanie roztworu czyszczącego. Wspomniany preparat wchodzi w skład zestawu do napełniania. Można go też kupić jako osobny produkt. Zastosuj go zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej użycie go polega na naniesieniu kropli roztworu na dysze i odczekaniu 5 minut. Kolejnym krokiem jest odessanie zanieczyszczeń przyrządem do odsysania, zgodnie z instrukcją. Kasetę trzeba wtedy włożyć do drukarki i uruchomić urządzenie ponownie, włączając opcję czyszczenia kasety drukującej w panelu sterowania, w zakładce poświęconej drukarkom i innym urządzeniom.
Zwykle trzeba kupić nowe kasety drukowe
Opisana pokrótce metoda oczyszczania zaschniętej głowicy niestety nie zawsze przynosi satysfakcjonujące rezultaty. Jeżeli mimo wykonania wyżej opisanych czynności drukarka nadal wypuszcza puste kartki, trzeba wymienić katridże na nowe.
Tonery nie zasychają – bo to niemożliwe
Dla osób, które mają nieprzyjemne doświadczenia z drukarkami atramentowymi właśnie ze względu na zasychanie głowic drukujących, optymalną propozycją są drukarki laserowe, które wykorzystują zupełnie inną metodę drukowania. Toner zawiera suchy pigment, a drukowanie polega na wprasowywaniu jego drobin w papier za pośrednictwem ciepła lasera. To rozwiązanie jest na tyle dobre, że jeśli masz problem z zasychającą głowica to po prostu nie czytaj dalej. Wybierz po prostu odpowiednią drukarkę laserową i problem okaże się rozwiązany. Jeśli nie wiesz jaką, zobacz stronę http://tonery-do-drukarek.pl gdzie znajdziesz wiele opisów różnych urządzeń oraz informacje jakie tonery należy kupić do danego modelu. Godną polecenia jest ten model m12w: http://tonery-do-drukarek.pl/drukarka-laserowa-hp-laserjet-pro-m12w,drukarka-1111.html
Ceramiczne i autonomiczne bębny
Pamiętać należy, że wkłady przeznaczone do drukarek laserowych nie są jednak bezproblemowe. Możliwe jest uszkodzenie bębna tonera z powodu jego nieodpowiedniego złożenia po zregenerowaniu. Naprawę tonera trzeba powierzyć specjaliście, a to wiaże się z dodatkowymi kosztami. Dlatego przedsiębiorcom, którzy intensywnie korzystają z drukarek laserowych poleca się wybór urządzeń z ceramicznymi bębnami. Ich żywotność jest dłuższa nawet dwu- lub trzykrotnie w porównaniu z innymi typami bębna. Poza tym, warto wybierać drukarki, w których głowica jest oddzielona od bębna – dzięki temu w razie zużycia jednego elementu, nie trzeba wymieniać obu jednocześnie. Ten aspekt ekonomiczny i praktyczny również warto wziąć pod uwagę przy zakupie drukarki.
No Replies to "Jak uniknąć problemu zasychającej głowicy"