Jak spać, żeby budzić się wypoczętym

Sen to moment, kiedy nasze ciało regeneruje się po całym dniu i nabiera sił na kolejny. By rano wstać w pełni wypoczętym, trzeba zadbać o własny komfort. Pierwszą rzeczą jest zakup odpowiedniego łóżka, szczególnie materaca – szukając dobrych materacy trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Jednak nawet wysokiej jakości produkty nie zagwarantują właściwego odpoczynku, jeśli będziemy spać za mało.

Jak długo trzeba spać?

Zapotrzebowanie na sen zmienia się w zależności od wieku. Najdłużej śpią noworodki i niemowlęta. W pierwszych miesiącach życia dziecko przesypia większość doby (nawet 17 godzin dziennie). Dzieci starsze potrzebują ok. 10 godzin, a te w wieku szkolnym – mniej więcej 9. Najkrócej śpią osoby starsze, które do pełnej regeneracji potrzebują jedynie 6-7 godzin. Dorośli powinni spać od 6 do 8 godzin dziennie.

Fazy snu: kiedy się budzić, by być wyspanym?

Sen można podzielić na dwie fazy: NREM i REM. NREM to tzw. sen głęboki, od którego zaczyna się każdy cykl. Trwa on przeciętnie od 80 do 100 minut. Po nim przychodzi faza REM, trwająca około kwadransa. To właśnie wówczas doświadczamy marzeń sennych, a nasze ciało się regeneruje. Cykl może powtarzać się w ciągu nocy aż kilka razy.

Żeby rankiem wstawać rześkim i wypoczętym… trzeba spać w nocy. Mniej więcej o godzinie 21:00 w naszym organizmie rozpoczyna się wydzielanie hormonu snu, czyli melatoniny. Właśnie w trakcie tego procesu powinniśmy kłaść się do łóżka. Trwa on mniej więcej do siódmej rano. Pobudka przebiega najłatwiej w fazie REM. Dlatego warto testować różne długości snu i słuchać naszego ciała, by określić, jak długo powinniśmy spać, by zażyć odpowiedniego wypoczynku.

Co wpływa na komfort snu?

Ważna jest nie tylko długość snu i pora położenia się do łóżka. Warto zadbać o to, by pomieszczenie, w którym śpimy, miało odpowiednią temperaturę i by było regularnie wietrzone. Ostatni posiłek należy zjeść mniej więcej 3-4 godziny przed pójściem spać. Istotny jest też wybór odpowiedniego materaca. Przykładowo materace Kraków to produkty najwyższej jakości, które stanowią idealne podparcie dla kręgosłupa, nie powodując uciążliwych bólów pleców.

Czym skutkuje niewyspanie?

Przede wszystkim zmęczeniem. Zmniejsza się nasza zdolność do koncentracji i zapamiętywania informacji. Ponadto obniża się odporność, więc jesteśmy bardziej narażeni na choroby.

No Replies to "Jak spać, żeby budzić się wypoczętym"

    Leave a reply

    Your email address will not be published.