Dieta autoimmunologiczna — dla kogo?

Dieta autoimmunologiczna nazywana jest również protokołem autoimmunologicznym lub dietą AIP. Dedykowana jest ona pacjentom cierpiącym na różnego rodzaju choroby immunologiczne. Na czym polega taki jadłospis?

Kto powinien przejść na dietę autoimmunologiczną?

Stosowanie protokołu autoimmunologicznego zalecane jest wszystkim osobom, którym zależy na złagodzeniu lub zahamowaniu przykrych objawów chorób autoimmunologicznych. Tego typu dieta, eliminując produkty spożywcze mające działanie prozapalne, w pozytywny sposób wpływa na kondycję mikrobioty jelitowej, uszczelnia barierę jelitową i przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego. Z protokołu immunologicznego korzystać mogą pacjenci cierpiący na chorobę Hashimoto, chorobę Leśniowskiego — Crohna, celiakię, stwardnienie rozsiane, tocznia rumieniowatego oraz łuszczycę.

Główne zasady protokołu autoimmunologicznego

Aby dieta autoimmunologiczna była skuteczna, stosować należy ją co najmniej przez 0,5 roku. Niezbędne jest restrykcyjne przestrzeganie głównych jej zasad. Podstawą takiego jadłospisu są warzywa, które to stanowić powinny 3/4 codziennego menu. Mogą być one spożywane zarówno w postaci surowej, jak i po obróbce termicznej. Z diety wykluczyć należy natomiast warzywa psiankowate (do kategorii tej zalicza się między innymi ziemniaki, pomidory, paprykę i bakłażana) oraz strączkowe. Ważny element protokołu autoimmunologicznego stanowią owoce morza, podroby, kiszonki, rosół oraz żelatyna. Przyrządzane potrawy warto tu wzbogacać o zioła i przyprawy o właściwościach przeciwzapalnych, jak imbir czy kurkuma. Jeżeli chodzi o owoce, dopuszczalne są te o niskiej zawartości węglowodanów. Ważny element diety autoimmunologicznej stanowi także oliwa z oliwek, olej kokosowy nierafinowany czy olej z awokado.

W ramach protokołu autoimmunologicznego, zaleca się spożywanie 3 — 4 posiłków w około 4 — 5 godzinnych odstępach czasowych. Niezbędne jest również spożywanie dużej ilości wody oraz wprowadzenie indywidualnie dopasowanej suplementacji.

Dodatkowo, osoby na diecie autoimmunologicznej zadbać powinny o odpowiednią ilość i jakość snu oraz ograniczenie do minimum czynników stresogennych.

Produkty zabronione na diecie autoimmunologicznej

Jakiego rodzaju produkty spożywcze należy wyeliminować przechodząc na dietę autoimmunologiczną? Zalicza się do nich między innymi zboża, takie jak pszenica, jęczmień, żyto, owies, komosa ryżowa, gryka, amarantus czy kasza bulgur. Protokół autoimmunologiczny wyklucza także spożywania nabiału i mleka, jajek, orzechów, nasion, słodkich napojów (w tym tych, które zawierają w swoim składzie kofeinę), herbaty, kawy oraz alkoholu. Niewskazane są tutaj także wędliny i przetwory mięsne, jak wszelkiego rodzaju pasztety oraz parówki.

Więcej informacji znajdziesz na https://fitlabcatering.pl/

No Replies to "Dieta autoimmunologiczna — dla kogo?"

    Leave a reply

    Your email address will not be published.