Jak test osobowości może pomóc w relacjach z innymi

Warto znać siebie. Niby wszyscy to wiemy, ale co tak naprawdę poznanie własnej osobowości może zmienić w twoich relacjach z innymi? Czy poprawi sposób komunikacji, zrozumienia z innymi? Jakie są najważniejsze zalety poznania siebie w kontekście interakcji z ludźmi?

  1. Porozumienie z innymi

Poznanie swojej osobowości może być przyczynkiem do rozmowy z drugą osobą o tym, jaki jesteś, jak działasz itp. Inni mogą cię poznać, zrozumieć, co cię motywuje, co wpływa na twoją satysfakcję, ale też mogą powiedzieć jak do tej pory na ciebie patrzyli. Być może lepiej zrozumieją twoje postępowanie. Kiedy wiesz, jaki jesteś, twoje interakcje z innymi mogą być bardziej świadome. Weźmy np. zapotrzebowanie na stymulację. Kiedy odczuwasz niewielką potrzebę dostarczania sobie bodźców to prawdopodobnie bardziej cenisz sobie chwilę spokoju, ciszy i odcięcia od świata zewnętrznego. Być może twój ekstrawertyczny kolega nie zawsze to zauważa. Dzięki świadomości swoich potrzeb możesz mu zakomunikować, by dał ci czas na zastanowienie czy odpoczynek.

  1. Poznanie różnorodności – lepsze zrozumienie innych

Ludzie różnią się między sobą. Niby to oczywiste, ale często wydaje nam się, że skoro ja tak mam to inni (a przynajmniej większość) mają tak samo. Zrozumienie jacy jesteśmy pozwala nam uświadomić sobie, że niektórzy ludzie mogą działać, myśleć, odczuwać w sposób przeciwny. Nie znaczy to, że któryś sposób postępowania jest obiektywnie lepszy – jest po prostu inny, wiąże się z innymi przewagami i ryzykami. Zrozumienie siebie i innych pozwoli ci wyeliminować czy lepiej zrozumieć nieporozumienia, jakie mogą wiązać się z różnymi cechami osobowości, a także uczyć się od siebie nawzajem. Wracając do naszego przykładu – ty i twój kolega możecie zupełnie inaczej spędzać wolny czas (ale też w inny sposób wywiązywać się z obowiązków, czuć się lepiej w innego typu zadaniach itd.), co nie oznacza, że znalezienie wspólnej przestrzeni nie jest możliwe.

  1. Usprawnienie komunikacji

Samoświadomość pozwoli ci lepiej komunikować swoje potrzeby itp. Z drugiej strony możesz dostosować swój sposób komunikacji, zachowania do drugiej osoby. Mail, telefon, twarzą w twarz, ilość potrzebnych szczegółów – preferowana forma komunikacji i przekazywanych informacji zależy także od naszej osobowości. Czy zastanawiałeś się kiedyś jaki sposób najbardziej ci odpowiada? Test osobowości może ci to wskazać!

  1. Unikanie konfliktów

Świadomość tego, jak reagujesz na pojawiające się konflikty i kiedy do nich dochodzi może ci pomóc zminimalizować prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Ale nie oszukujmy się, zawsze jakieś się pojawią. Ważne jest, by wiedzieć jakie emocje i zachowania mogą wywoływać, by wspierać te właściwe i eliminować niepożądane.

Czy warto więc poznać swoją osobowość? W moim przekonaniu tak. Dobry test osobowości może nam wiele o nas powiedzieć, a w konsekwencji wskazać jak zadbać o właściwe relacje z innymi i z samym sobą.

No Replies to "Jak test osobowości może pomóc w relacjach z innymi"

    Leave a reply

    Your email address will not be published.