Czym jest marketing sieciowy, czyli MLM?

Marketing sieciowy jest dla wielu ciekawą, alternatywną ścieżką kariery. W końcu umożliwia zarabianie pieniędzy w sposób, który znacznie różni się od pracy etatowej. Niektórzy szukają w MLM wolności, a inni wysokich zarobków. A co naprawdę na nich czeka? Przyjrzyjmy się marketingowi wielopoziomowemu.

Na sam start warto wytłumaczyć zamieszaniem, które wprowadziłem już we wstępie. Użyłem trzech różnych nazw do określenia jednego zjawiska. Otóż MLM to skrót od Multi Level Marketing, czyli przekładając na język polski, jest to marketing wielopoziomowy. Marketing sieciowy to również nazwa, która dotyczy tego typu działalności. Pochodzi ona od sieci sprzedawców, które tworzone są w ramach struktur. Wszystkie nazwy są poprawne. Skoro tę część mamy już za sobą, to musimy zastanowić się nad tym czym jest marketing sieciowy?

Marketing sieciowy

Marketing sieciowy jest to forma sprzedaży, która polega na oddelegowaniu tej czynności niezależnym sprzedawcom. Firmy MLM oferują swoje produkty konsultantom. Mogą oni kupować wszystko z oferty marki po niższej cenie. Następnie odsprzedają produkty swoim klientom, zarabiając w ten sposób na różnicy cen.

W tym systemie wysokość zarobków jest nieograniczona. Jako konsultant nie jesteś związany umową o pracę, co za tym idzie, nie masz stałej pensji. To ile pod koniec miesiąca zarobisz, zależy wyłącznie od tego, jaki obrót wygenerujesz. Im jesteś lepszym sprzedawcom, tym możesz potencjalnie więcej zarobić. Nie jest to jednak jedyny sposób zarabiania na tego typu działalności.

Marketing wielopoziomowy umożliwia budowanie swoich własnych struktur sprzedawców. Oznacza to, że zapraszasz kolejne osoby do współpracy z daną firmą. Zostają one zapisane do hierarchii pod Tobą. Stajesz się w pewnym sensie ich mentorem. Twoim zadaniem jest wprowadzenie ich do tego biznesu. A dlaczego masz to robić? Ponieważ w późniejszym etapie zostajesz wynagrodzony, za obroty, które członkowie Twojej grupy wygenerują.

Zapewne wielokrotnie słyszałeś o poziomach, które można osiągnąć. W przypadku wielu firm MLM tworzone są pewne stopnie, których osiągnięcie pozwala otrzymać wyższą prowizję lub inne korzyści. W związku z tym marketing sieciowy w dużym skrócie polega na wspinaniu się po hierarchii. Taki system dość mocno premiuje osoby, które jako pierwsze zainteresują się współpracą z daną firmą. Mają one możliwość zajęcia wyższych miejsc, a co za tym idzie zarabiania lepszych pieniędzy.

No Replies to "Czym jest marketing sieciowy, czyli MLM?"

    Leave a reply

    Your email address will not be published.