Planujemy wycieczkę na Ukrainę

Wielkimi krokami nadchodzą wakacje i czas planowania urlopu. Prawie każdemu marzą się plaża, spiekota, ciepłe morzę i smaczne jedzenie. Czyli kierunek Morze Śródziemne. Ale przecież nie wszyscy chcą i mogą spędzać dni na plaży a zwiedzanie w tych temperaturach wcale nie jest przyjemnością. Może w takim razie nad polskie morze. Można, ale nie da się przecenić urlopu spędzanego w diametralnie innym środowisku. Ale można też połączyć wiele elementów, które każdy urlop powinien zawierać. Czas, żeby przyjrzeć się kierunkowi na wschód. Wycieczki na Ukrainę stały się nagle modnym kierunkiem. Po pierwszych próbach, gdzie na Ukrainę leciało się przez połowę Europy, teraz można już i samolotem i autobusem, i pociągiem.

Wycieczki do Lwowa z Rzeszowa z kresy.com stały się dostępne i modne z wielu powodów. Podstawowym celem wyjazdu są wspomnienia. Są obszary w Polsce, gdzie co druga, trzecia rodzina ma przodków pochodzących z Wołynia, Podola czy Krymu. Wysiedlenia, jakie stały się udziałem tysięcy Polaków stworzyły enklawy mieszkańców urodzonych na Ukrainie. Można więc pojechać tam tylko po to. By szukać oznak polskiego bytowania, naszego języka, grobów na cmentarzu. Ale też można zdecydować się na wycieczkę na Ukrainę po to, aby zobaczyć po prostu inne państwo. Poznać jego kulturę,ludzi i kuchnię. Oczywiście elementy polskości narzucają się często same, ale warto spojrzeć na ten obszar jak na miejsce turystyczne, bo takim przecież też jest. Pamiętajmy też, że Ukraina to miejsce o bolesnej przeszłości, warto ją poznać dla niej samej.

Piękne miasta na Ukrainie, we Lwowie

Piękne miasta, zachodniej i środkowej Ukrainy, Lwów, Kijów, Charków, Odessa i wiele innych. Plaże i góry. Karpaty ukraińskie czy Czarnohora nie posiadające jeszcze infrastruktury turystycznej i dlatego tym bardziej interesujące. Bez tej ilości turystów, jaką widzimy w naszych górach. Urokliwe, dzikie plaże na przykład w okolicach Bałakławy, Nowego Światu czy Tarchankutu. Czy wybrzeża Morza Azowskiego z przyjaznym klimatem.

Podczas wycieczki na Ukrainę warto dotrzeć do Bukowiny, położony pomiędzy Karpatami a Dniestrem. To teren koegzystencji mieszkańców zróżnicowanych etnicznie, z odzwierciedlającą to architekturą. Obok siebie stoi cerkiew, kościół katolicki, grekokatolicki i synagoga. Żyją tam razem Polacy, Ukraińcy, Rosjanie, Ormianie, Żydzi, Rumuni. Namiastka przeszłości.

Warto też prześledzić nasze związki z kuchnią ukraińską. Wiele naszych współczesnych dań odnajdziemy właśnie na Ukrainie. A że ceny tych cały czas są dla nas jeszcze przyjazne, warto skorzystać z takiej oferty. Tym bardziej, że Ukraina cały czas się zmienia.

1 Reply to "Planujemy wycieczkę na Ukrainę"

  • comment-avatar
    Wojtek z RoadTripBus 24 kwietnia 2017 (23:43)

    Hej,

    Lwów jest super 😉 Przed wyjazdem koniecznie zerknijcie do naszego artykułu o 10 miejscach, które trzeba odwiedzić we Lwowie (roadtripbus.pl/10-miejsc-ktore-musisz-odwiedzic-we-lwowie/) i do innych wpisów na temat Ukrainy.

    Udanego wyjazdu!

Leave a reply

Your email address will not be published.